دکتر شو
صفحه اول تماس با ما RSS
دکتر شو
فرزین پنجشنبه 13 اسفند 1394
به مزه چاشني از آکاایران : ابتلا به بیماری ایدز در ندرتاً موارد با ناخوشي ها آفات ساده ای مانند لينت مزاج و قبض ، خارش پوسه و افزایش خفیف گرمي بدن اوايل می شود. این عوارض پي از چند هفته خودبخود برطرف می شود و شخص خیال می کند که به سرماخوردگی مقيد برخورد بوده است. از آنجا که ساخته شدن پادتنهای موثر حدود 14 روز طول می کشد دراین زمان ستيز بین ویروسها و پادتنها باب جریان است. خلف از سپری شدن این مرحله دورانی فرا می گروه بهره که حال كس بیمار خوب می شود اما در خون او پادتن مغاير ایدز را می توان تشخیص عربده و از خون وی ویروس ایدز را بدست آورد.لنفوسیت T4 که مبتلا شده است نخست و ختم به تقسیم می کند همین حكم باعث تورم غدد لنفاوی می شود. تورم غدد لنفاوی آهنگ ماهها یا سالها بعد از ابتلای اولیه پدیدار می شود و می تواند مدتها به هم حال باقی بماند. درون بسیاری از موارد بازهم ناراحتیهای جدی دیگری به آن اضافه می شود. بیماران اکثرا به نكراء لاغر می شوند چون دیواره روده آنها مواد غذایی را بطور کامل كشش نمی کند. باب اروپا که تغذیه مردم رضایت بخش است کم شدن وزن چندان مخاطره آمیز نیست. ولي در بعضی کشورهای جهان سوم که مردم با سوء تغذیه تباني به گریبانند کاهش وزن نفر بي مانند را نحیف می کند.


عرق کردن در شب و احساس خستگی ، التهاب بیضه ها از سایر علایم این بیماری است. مرحله بعدی که در آن تصویر نهایی بیماری ایدز به نمایش گذاشته می شود حاصل از درهم شکسته شدن کامل سیستم دفاعی بدن است. تعداد سلولهای لنفوسیت T4 به شدت کاهش یافته است و در این حالت انواع بیماریهای باکتریایی ، ویروسی و انگلی قادر هستند که فرد مبتلا را از پای بیاندازند.تماس جنسی با افراد آلوده . همجنس بازها در معرض بیشترین خطر هستند.
بی بند و باری جنسی
استفاده از سرنگهای آلوده برای تزریق مواد مخدر
تزریق خون یا فرآورده های خونی آلوده
مواجهه کارکنان بیمارستانها و تکنسینهای آزمایشگاهی با خون ، مدفوع ، یا ادرار افراد آلوده به ویروس ایدز.

از تماس جنسی با افراد آلوده یا افرادی که مواد مخدر تزریقی مصرف می کنند خودداری شود.
از کاندوم استفاده شود.
از بی بندوباری جنسی خودداری شود.
خون یا فرآورده های خونی باید از لحاظ آلودگی بررسی شده باشد.

تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون امکان پذیر است. خوشبختانه در کشور ما این آزمایش به صورت رایگان انجام می شود تا افراد مختلف از سلامتی خود اطمینان حاصل کنند.

در حال حاضر داروها در معالجه عفونت ایدز مؤثر نیستند. برای مقابله با عفونت ها یا پیشگیری از آنها ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. داروهای ضد ویروسی مانند دیدانوزین ، استاوودین ، زالسی تابین ، زیدوودین و نیز داروهای مهارکننده پروتئاز در درمان عفونت با ویروس ایدز مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است پیشرفت بیماری را به تأخیر اندازند. تجویز آنها باید توسط پزشکان با تجربه انجام پذیرد. با این داروها (مثل زیدووین ) می توان انتقال عفونت به نوزادان مادران حامله را کاهش داد. تحقیقات زیادی در رابطه با داروهای جدیدتر و واکسن آن از طریق مهندسی ژنتیک در دست انجام هستند.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم عفونت ایدز را دارید.
اگر پس از تشخیص ، علایم یک عفونت دیگر ظاهر شوند (تب ، سرفه ، یا اسهال ).
اگر دچار علایم جدید و غیر قابل توجیه شده اید. داروهای مورد استفاده در درمان، عوارض جانبی بسیاری دارند.

آلوده ازمد افتادن فرد به وسیله ویروس اچ آی وی وافراً و به ندرت به وسیله سوزن های آلوده، دریافت خون آلوده، انتقال از طریق مادر به جنین، تماس های جنسی و تماس مستقیم با خون یا مخاط ایجاد می شود. تو روزهای اولی که كس به ویروس ملوث شده است، ندرتاً علامت مشخصی نيستي ندارد منتها در حدود سه تا ريه هفته بعد در بعضی موارد نشانه های شبیه زكام به تدریج محسوس می شوند نظير تب، سردرد، خستگی، اسهال و سرفه های خشک. ته از آن، به تدریج سایر علایم درب بیمار نمایان می شود همانند رگ نايژه بيخ شبانه، کاهش حافظه، افسردگی، کاهش سریع وزن، لکه های قرمز باطن دهان، بینی یا پلک چشم، برفک دهانی، تورم غدد لنفاوی گردن و زیربغل.این علایم چندان نامشهود نیستند و پس از مدتی از بین می شيوه و يكتا ممکن است تا چند سال شاخصه رايت دیگری را امارت ندهد. همین حادثه هم خطرناک است چون واحد جدا ديار نمی داند که مبتلا شده است و احتمال دارد که سایر افراد را بیمار کند. ورا آنگاه از طی این مدت، سیستم ایمنی يگانه به تدریج ضعیف شده و اقسام عفونت های فرصت مراد موجب بروز مشکلات متعدد باب فرد بیمار می شوند.

شاید مشکلات دهانی در بیماران ایدزی جزو مهم ترین مشکلات آن ها نباشد اما حقیقت این است که این مشکلات می توانند چنان آزادهنده باشند که حتی مانع خورد و خوراک فرد شوند. خوشبختانه بسیاری از این مشکلات قابل درمان هستند.از طرفی می توان گفت که دهان اولین منطقه ای است که علایم بیماری را نشان می دهد. به همین دلیل اطلاع از این علایم اهمیت زیادی دارد.

همه ما فلق و شام که بیدار می شویم، طعم بد دهن و لایه سفیدرنگی را روی سنان هایمان می بینیم که ناخوشایند است، وليك با مسواک گزافه گويي كردن از خود درآوردن این علایم برطرف می شوند. دروازه اندر بیمار اچ آی وی مثبت، این مشکلات با مسواک حرف بي منطق زدن برطرف نمی شوند. ثانيه ها دچار شایع ترین چرك فرصت هوس یعنی برفک شده اند. علت این بیماری، قارچی است که به طور طبیعی داخل بدن ما نيست دارد ولي سیستم ایمنی در حالت طبیعی مانع رشد طرفه العين می شود.در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، این قارچ بركشي سریعی یافته و لکه های سفیدرنگی را روی زبان، باطن گونه، ته خرخره و زیر لسان كلام به نيستي می آورند. برفک دهن شرایط چندان خطرناکی نیست وليكن برفک هایی که داخل گلو به نيستي می آیند، خطرناک اند و همچنین آماده درد شده و غذاخوردن را بسيار می کنند. این مشکل را با مصرف داروهای ضدقارچ می توان تا حد زیادی برطرف کرد. بهداشت خوب دهن همراه با نکشیدن سیگار و ننوشیدن الکل نيز می تواند تا حدی شك بروز نزاكت مال را در بیماران کم کند.طبیعی است که هر شرایطی که دفاع و ایمنی بدن را پایین بیاورد، روی لثه هم اثر خواهدگذاشت. در بیماران اچ.آی.وی مثبت در اغلب مورد مشکلات لثه به چشم می خورد. این مشکلات گاهی به شکل التهاب خفیف لثه و گاهی به صورت شدیدتر بروز می کند که سبب خون ریزی هایی از لثه می شود.بیماری لثه گاهی به حدی است که موجب تخریب استخوان اطراف دندان شده و به لق شدن دندان منجر می شود اما در کل باید بگوییم که این علامت ها مختص بیماری ایدز نیستند و دیدن این علایم نشان دهنده این نیست که فرد مبتلا به ایدز شده است! در بسیاری از بیماری ها چنین علامت هایی دیده می شوند. در نهایت، تنها با انجام آزمایش خون می توان درباره این بیماری اطمینان پیدا کرد.
فرزین سه شنبه 11 اسفند 1394
ویروس زیکا این روزها تبدیل به کابوس مردم آمریکا شده است . بیماری کشنده ای که از طریق یک حشره میلیون ها تن را تهدید می کند.میلیون ها تن از مردم دنيا در سراسر آفاق این روزها افزون بر نگرانی از گسترده شدن ابعاد بحران های خودي انسانی ناشی از دفتر و گرسنگی، با مشکل مرگبار دیگری مواجه شده اند که " زیکا" عنوان دارد.بیماری که از طریق پشه به مردم منتقل می شود و باعث بروز اختلالات مغزی و داخل نهایت مرگ می شود.
موسسه بهداشت جهانی درباره گسترش ویروس زیکا تو سراسر خشكي امریکا هشدار جيغ و گفت: زنانی که ترس رفتن به مناطقی دارند که در حين ویروس زیکا بود دارد، باید پیش از سفر و یا بازگشت، مشاوره پزشکی کنند.
موسسه بهداشت جهانی مخابره کرد که خطر شیوع این بیماری به سراسر اقليم آمریکا لياقت و عدم دارد. تاکنون شواهدی از نيستي این بیماری در 21 کشور مدخل سرپوش آمریکای شمالی و جنوبی و کارائیب تایید شده است.|ویروس زیکا که توسط پشه به انس منتقل می شود خراج خطرناکی نظير میکروسفالی (کوچکی جمجمه و اغتشاش رشد مغزی) ایجاد می کند. پزشکان در فقره این عوارش افشا نگرانی کرده اند.این بیماری که درب اکثر موارد بدون نشانه است یا علائم خفیفی همچون تب خفیف، سردرد، كسالت مفاصل، التهاب و قرمزی ملتحمه چشم و لکه های پوستی دارد، از سلك خون منتقل می شود.علاوه بر این، ماننده ظاهرمانتو ویروس دنگی، نیل غربی و تب نخستین بار به وسیله پشه منتقل شده است و دروازه اندر سال 1947 میلادی در بيشه زیکا درب اوگاندا شناسایی شد. کارشناسان امور بهداشت خبردادن کردند که شیوع ویروس زیکا درب قاره امریکا تا حدی جدی ناراحت شده است که برخی کشورها از زنان خواسته اند از بارداری تا سال 2018 جلوگیری کنند، وليك این ویروس تو واقعیت حادثه چه ميزان خطرناک و کشنده است؟|وزارت بهداشت برزیل با نشر اشاعه بیانیه ای اخبار کرد که بیش از 200 عندليب سرباز این کشور برای مبارزه با ویروس زیکا، که به تولد نوزادان نزار و قوي ذهنی منجر می شود، روانه خواهند شد.این نیروها به تک تک مسكن حجره ها سر می زنند و با ارائه بروشور و حشره کش، برزیلی ها را باب مورد ویروس زیکا که یک پشه ناقل نفس است، متوجه خواهند کرد. این عملیات یک روزه در 13 فوریه (24 بهمن) پايان می شود تا از تاثیر شیوع زیکا بر المپیک پیش روی ریو دو ژانیرو پیشگیری کند. المپیک تابستانی 2016 با عنوان رسمی «بازی های المپیاد سی و یکم» از 30 ژوییه تا 15 اوت 2016 میلادی (15 تا 25 مرداد 1395)، در شهر ریو دوژانیرو دروازه اندر کشور برزیل برگزار خواهد شد.شهر ریو دوژانیرو به كنيه میزبان این بازی ها دروازه اندر تاریخ دوم اکتبر 2009 میلادی، توسط کمیته بین المللی المپیک تعيين شد.}
از آنچه این روزها در مورد ویروس "زیکا" می خوانید، ممکن است چنین برداشت کنید که این ویروس در ردیف امراضی مانند ایبولا و کمی پایین تر از "اچ آی وی" یا ویروس عامل ایدز قرار داشته و از «ویروس های خطرناک کشنده» است.یکی از دلایل ترس بیش از حد از این ویروس، کمبود معلومات راجع به آن است. این ویروس برای نخستین بار در سال 1947 در اوگاندا شیوع یافت، اما تحقیقات زیادی راجع به آن تا حالا صورت نگرفته است. هیچ واکسنی برای آن هنوز وجود ندارد و آخرین موارد شیوع آن به سال گذشته برمی گردد که در برزیل پدیدار شد. این کارشناسان در عین حال می گویند دلیلی وجود ندارد که از این مرض دچار اضطراب و سراسیمگی شویم. یوناس شمیت شانازیت، متخصص ویروس شناسی در انستیتوت بِرنهارد نوخت به دویچه وله گفت: «ما نباید زیکا را با "اچ آی وی" یا ابولا مقایسه کنیم، تا مردم آن را اشتباه درک نکرده و دچار این توهم نشوند که این ویروس، "اچ آی وی" جدید است.»

ویروس زیکا با نقص تولد مرتبط دانسته شده است که در اثر آن، کودکانی با سر خوردتر از حد معمول به دنیا می آیند.ویروس زیکا برای افراد بالغی که باردار نباشند خطر زیادی در پی ندارد. علایم این مریضی تب، درد مفصل و دانه های سرخ رنگ است. "مرکز کنترول و وقایه امراض ایالات متحده امریکا" به وضاحت گفته است: «این بیماری معمولاً خفیف است... موارد جدی این مریضی که نیازمند بستری شدن باشد، غیرمعمول است. مرگ (ناشی از این مریضی) نادر است.»

خبرگزاری ها از پنج واقعه در ایتالیا، سه مورد در بریتانیا و دو مورد دیگر در اسپانیا خبر می دهند، اما از آنجایی که پروتوکول بین المللی برای گزارش دهی از این ویروس وجود ندارد، این آمار ممکن است درست و کامل نباشد. شمیت شانازیت می گوید ممکن است برخی مردم به این بیماری مبتلا شده باشند بدون این که خود شان بدانند. مرکز وقایه از امراض در ایالات متحده امریکا گفته است که تنها یک پنجم از مبتلایان به این ویروس واقعاً بیمار می شوند.

با برشمردن موارد بالا، نمی توان گفت که ویروس زیکا کاملاً بی ضرر است. اخیراً شمار استثنایی نوزادان در برزیل با مشکل "خورد سری" یا "مایکروسفالی" به دنیا آمده اند که این نقص تولدات با ویروس زیکا مرتبط دانسته شده است. در تازه ترین مورد شیوع زیکا، تشخیص شده است که حدود چهار هزار نوزاد با این نقیصه یعنی "خورد سری" تولد شده اند. یعنی جمجمه این نوزادان کوچکتر از نوزادان صحتمند است که مغز آن ها را آسیب خواهد زد.
این ویروس تا سال 2014 فقط در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام شیوع پیدا کرده بود، اما پس از آن به جزیره ایستر و شیلی گسترش یافت. تا ماه مه 2015 بیش از 84000 مورد ابتلا به این ویروس در برزیل ثبت شد. محققان می گویند احتمالا تا 1.5 میلیون نفر در برزیل به زیکا آلوده خواهند شد. تاکنون هیچ واکسن یا درمانی برای ویروس زیکا پیدا نشده و پرهیز از گزیده شدن به وسیله پشه ها تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.شیوع این ویروس در آمریکای لاتین آنچنان نگران کننده شده که مقام های بهداشتی کلمبیا، السالوادور، جاماییکا و اکوادر از زنان خواسته اند تا زمان مشخص شدن وضعیت این ویروس، باردار نشوند.
ویروس زیکا که از پشه به انسان منتقل می شود، در بعضی موارد تب، سردرد و دردهای عضلانی ایجاد می کند و در اکثر موارد عارضه ای ندارد و همین امر دلیل تشخیص ابتلا به آن را دشوار می کند. تاکنون موردی از فوت ناشی از زیکا گزارش نشده است.

خطر اصلی این ویروس متوجه زنان باردار است، زیرا ابتلا به این ویروس ممکن است به بروز میکروسفالی نوزادان و تولد کودکانی با سر کوچک و رشد اندک مغز و جمجمه منجر شود.

ویروس زیکا در بخش وسیعی از آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کاراییب شیوع یافته و بسرعت در حال گسترش است. در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی نیز این ویروس در میان کسانی که از سفر آمریکای جنوبی به کشورشان برگشته اند، دیده شده است.
ساخت واکسن ویروس زیکا
احتمال ساخت و استفاده از واکسن زیکا تا پایان سال 2016
یک دانشمند کانادایی از احتمال ساخت واکسنی برای ویروس زیکا و امکان استفاده از آن تا قبل از سال 2016 خبر داد.
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، گری کوبینگر، دانشمند کانادایی و یکی از فعالان در عرصه ساخت این واکسن پنجشنبه (9 بهمن) به رویترز گفت: «اولین مرحله از آزمایش این واکسن بر روی انسان اوایل ماه اگوست آغاز می شود و در صورت موفقیت آمیز بودن اجازه استفاده از این واکسن در ماه اکتبر و یا نوامبر داده خواهد شد».

وی همچنین گفت: ساخت این واکسن ساده است و می توان در مدت زمان کوتاهی مقادیر قابل توجهی از آن را تولید کرد. این دانشمند کانادایی در عین حال به این موضوع اشاره نکرد که استفاده از این واکسن چه زمانی در سطح گسترده امکان پذیر خواهد بود.
اخیراً شماری نوزادان استثنایی در برزیل با مشکل "خورد سری" یا "میکروسفالی" به دنیا آمده اند که این نقص مادرزادی با ویروس زیکا مرتبط دانسته شده است. در تازه ترین مورد شیوع زیکا، تشخیص شده است که حدود چهار هزار نوزاد با این نقیصه یعنی "خورد سری" متولد شده اند. یعنی جمجمه این نوزادان کوچکتر از نوزادان سالم است که مغز آن ها را آسیب خواهد زد.

سازمان بهداشت جهانی مستقر در ژنو اعلام کرد که ویروس زیکا به شکل «انفجار گونه ای» در حال گسترش است و ممکن است چهار میلیون نفر را در قاره امریکا مبتلا کند.ویروس زیکا در سال 1947 در جنگل زیکا در اوگاندا شناسایی شد. این ویروس همانند ویروس دنگی، نیل غربی و تب نخستین بار به وسیله پشه منتقل شده است.این ویروس تا سال 2014 فقط در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام شیوع پیدا کرده بود، اما پس از آن در جزیره ایستر و شیلی گسترش یافت.«زیکا» تا ماه مه 2015 به برزیل راه یافت
تبليغاتclose
دفتر مقام معظم رهبری